אחוזת דוברובין

# מוזיאון# סיור# מורשת

 01:00
 נקודתי
 רגלי
 קל
 ילדים
 משפחות
 ותיקים
בעמק החולה, במושבה יסוד המעלה, שוכנת אחוזה גדולה ויפהפייה - אחת החוות החקלאיות הראשונות בעמק החולה. המקום היפהפה מציע חיבור ומפגש עם ההיסטוריה שלנו, ועם קשיי החקלאות וההתיישבות של התקופה

המקום:
אחוזת דוברובין היא חצר איכרים משוחזרת בלב מטעי המושבה יסוד המעלה. יסוד המעלה נוסדה בשנת 1883 (תרמ''ג ) על ידי קבוצת של 24 משפחות ממזריץ' פולין , חובבי ציון אשר באו למלא מצוות יישוב ארץ ישראל ובחרו להתיישב על גדות אגם החולה. בשנת 1985, הברון רוטשילד קנה אדמות בארץ ישראל והחליט להפוך את חלקן לחוות חקלאיות כמו שהיו בצרפת- כאשר במרכזן יש בית מגורים, רפת וחצר, ומסביב גידולים חקלאיים, וכך הוקמה האחוזה. בתחילה התגוררו בה מספר משפחות- אך הן עזבו משום הריחוק מהמושבה וריבוי הביצות והיתושים. לבסוף, בשנת 1909, אדם בשם אנדריי דוברובין רכש את הקרקעות ועבר להתגורר שם עם משפחתו. דוברובין היה רוסי נוצרי חבר בקהילת ה''סובוטניקים'' – נוצרים שהחלו לשמור שבת, ובהמשך רבים מהם התגיירו. גם הוא ואשתו החליטו להתגייר ושינו את שמם ליואב ורחל. לאחר שחלו רבים מבני המשפחה במלריה, החליטו לעבור לראש פינה, כאשר יצחק, הבן הבכור, נותר לשמור על האחוזה. יצחק נותר באחוזה עד שנת 1968, ומשהזדקן מסר בצוואתו את האחוזה לקרן קיימת לישראל.
קק''ל שימרו, שחזרו ושיפצו את האחוזה- והפכו אותה למוזיאון, המציע סיורים מגוונים, מופע אור-קולי מרתק וביקור בחדרים המשוחזרים.
אחוזת דוברובין מתאימה לכל גיל, ומציעה תכנים וחוויה לקהלי יעד שונים ומגוונים. בין אם אתם משפחה עם ילדים, בני נוער, זוגות או גמלאים, תוכלו לצאת למסע אל העבר.

תאור המסלול:
מצומת מחניים ניסע על כביש 90 צפונה למשך כ-5 דקות עד שנגיע לצומת יסוד המעלה. בצומת נפנה ימינה ומזרחה אל יסוד המעלה. ניסע ישר במשך כ-4 דקות עד שנגיע אל כיכר בה נפנה שמאלה, ולאחר נסיעה קצרה נבחין בשילוט שמאלה אל אחוזת דוברובין.

עונה מומלצת: 
 אביב
 קיץ
 סתיו
 חורף

טיפים:
  • שעות פתיחה: שני - חמישי ובשבתות: 10:30 עד 16:00 . בימי שישי מהשעה 10:30 עד 14:00 בימי ראשון - סגור.
  • שווה להסתובב ברחוב המייסדים במושבה יסוד המעלה ולקרוא בשלטים המוצבים לצד הבתים על סיפורי המשפחות המייסדות.
  • הכניסה בתשלום.

אטרקציות נוספות באזור